Logo regionálního portálu regionhrotovicko.cz

Odborná konference v Třebíči připomněla 75. výročí tragických babických událostí

Město Třebíč.
nepublikováno



V Třebíči proběhla ve středu 17. června 2026 odborná konference „Babice – Rudá heydrichiáda“. Akci uspořádal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve spolupráci s městem Třebíč u příležitosti 75. výročí tzv. babických událostí z července 1951, které se staly symbolem komunistické represe, perzekuce církve a násilné kolektivizace venkova.

Na třebíčském zámku vystoupilo 13 předních českých historiků a badatelů. Ti představili nové poznatky o tehdejším zneužití justice i bezpečnostního aparátu a o propagandistickém vykonstruování celého procesu. Součástí programu byla také unikátní výstava autentických dobových dokumentů a vyšetřovacích materiálů z Archivu bezpečnostních složek.

Program vyvrcholil v Městské knihovně v Třebíči veřejnou besedou s občany, která otevřela diskuzi o historické paměti a osudech obětí totality.

Považuji za důležité, aby se o těchto tragických kapitolách našich dějin vedla otevřená odborná debata a aby jejich odkaz nezmizel z veřejné paměti,“ zdůraznil starosta Třebíče Pavel Pacal s tím, že město s ÚSTR na připomínání moderních dějin spolupracuje dlouhodobě.

Titulek je upraven redakcí.

Byl článek zajímavý?

Udělte článku hvězdičky, abychom věděli, co rádi čtete. Čím více hvězdiček, tím lépe.